W niedzielę, 8 kwietnia biegacze naszego klubu pojawili się w stolicy polskiego maratonu- Dębnie, by w ramach 45. edycji biegu zmierzyć się z królewskim dystansem 42,195 km. To, liczące nieco ponad 13 tysięcy mieszkańców miasteczko w województwie zachodniopomorskim, w dniu maratonu przeżywa prawdziwe święto. Odbywa się tutaj bowiem najstarszy w Polsce tego typu bieg, a do tego z pewnością jeden z najlepszych. Maraton w Dębnie jest także jednym z pięciu maratonów w Polsce, zaliczanych do Korony Maratonów Polskich.

Po raz 38. w ramach imprezy rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w Maratonie Kobiet, co sprawiło, że prócz zagranicznych zawodniczek, do Dębna przyjechały także czołowe polskie maratonki. Ponadto rozegrane zostały również 16. Mistrzostwa Polski Policjantów, 5. Mistrzostwa Polski Strażaków oraz 5. Mistrzostwa Polski Nauczycieli.

Tegoroczna edycja imprezy okazała się dla biegaczy niemałym wyzwaniem. Start maratonu o godzinie 11 oraz bardzo wysoka, jak na tę porę roku temperatura, od samego początku dały się biegaczom we znaki, utrudniając walkę o życiówki. Mimo to silna ekipa z naszego klubu może pochwalić się bardzo dobrymi rezultatami.

Klub KS KROTOSZ Krotoszyn reprezentowało 5 zawodników, niestety na mecie zameldowała się czwórka. Najszybciej dystans pokonał Krzysztof Maciejewski, który z dużą rezerwą złamał granicę 3 godzin, ostatecznie na mecie uzyskując czas 02:57:50 oraz zajmując 47 miejsce w kategorii OPEN.

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się także Karol Olejniczak, który reprezentując nasz klub, a także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3  im.Jana Pawła II w Krotoszynie maraton ukończył w czasie 3’01’13, zajmując 63 miejsce OPEN, a ponadto 6 miejsce w 5. Mistrzostwach Polski Nauczycieli, zostawiając w tyle wielu znacznie bardziej doświadczonych i utytułowanych biegaczy.

Czwarte miejsce w swojej kategorii wiekowej (K20), zajęła Justyna Olejniczak, która z czasem 3’05’39 zameldowała się na mecie jako 13. kobieta.

Zwycięzcą biegu okazał się reprezentant Kenii METTO David Kiprono, który ukończył maraton w czasie 2:14:48. Zaraz po nim na mecie zameldowali się reprezentant Kenii NDUVA Boniface Wambua (2:16:21) oraz Białorusi PRAMAU Wladislav (2:17:16).

Wśród kobiet najszybsza była Białorusinka SOMAVA Iryna, która debiutując w maratonie, zwyciężyła z czasie 2:39:06. Kolejne na mecie zameldowały się Kenijki CHEMISTO MATEBO Ruth (02:40:49) oraz JEPKOSGEI KIMUTAI Hellen (02:44:27).

Mistrzynią Polski w maratonie Kobiet została Karolina Pilarska (reprezentantka Wkb Meta Lubliniec), która na metę dobiegła jako 4 kobieta, z czasem 02:49:06.