Okres jesienny to dla większości biegaczy czas wzmożonej ilości startów. Jednym z biegów, na który co roku wybierają się zawodnicy naszego klubu jest Maraton Poznański. 14 października odbyła się 19- ta już edycja biegu, który jest jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym maratonem w Polsce. 

   W tym roku stolicę Wielkopolski odwiedziła wyjątkowo liczna ekipa klubu KS KROTOSZ, co sprawiło, że biegacze w niebieskich koszulkach byli widoczni niemal na każdym odcinku biegu. Znaleźli się wśród nich  zawodnicy, którzy przebiegli wszystkie dziewiętnaście edycji maratonu, mianowicie Piotr Tyczyński, Robert Domagała oraz Krzysztof Kasprzak. Nie zabrakło również debiutantów na tym dystansie. Pierwszy raz bowiem z dystansem królewskim zmierzyły się Monika Sobkowiak oraz Joanna Olejniczak.    

   Wyjątkowo ciepła jesień dała się niestety we znaki zawodnikom biorącym udział w zawodach. Biegacze wystartowali punktualnie o godzinie 9:00 w przyjemny, rześki poranek, jednak wraz z przypływem  kilometrów na trasie, wzrastała także temperatura powietrza. Doskonała organizacja biegu, liczne punkty z piciem, a także kibice, którzy dodatkowo rozstawiali swoje stoiska z wodą, z pewnością ułatwiły biegaczom pokonanie dystansu 42, 195 km. 

   Start biegu, tak jak to miało miejsce również w latach ubiegłych, zlokalizowany został w pobliżu Targów Poznańskich, wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej. Meta natomiast znajdowała się na ich terenie, nieopodal słynnej poznańskiej Iglicy MTP, gdzie finiszujący zawodnicy wbiegali charakterystycznym, niebieskim dywanem, pomiędzy trybunami wypełnionymi kibicami.

   Pomimo warunków atmosferycznych, dla elity biegu były to całkiem szybkie zawody. Grupa najlepszych zawodników, prowadzona do 25 km w tempie 3’06/km przez czołowego polskiego biegacza Szymona Kulkę, osiągnęła bowiem historyczne dla maratonu w Poznaniu rezultaty. Zwycięzca biegu, Keninijczyk Mutuku Kyeva Cosmas ustanowił rekord trasy w czasie 02:11:45. Wśród kobiet triumfowała zawodniczka z Etiopii Merga Denbi Tesfanesh, która dystans maratoński pokonała w czasie 02:32:31.

Pierwszym Polakiem był 6-ty na mecie Kamil Jastrzębski, natomiast pierwszą Polką Agnieszka Gortel- Maciuk (4 w klasyfikacji OPEN Kobiet).  

   Wśród naszych klubowiczów najszybciej dystans maratonu pokonał Tomasz Owczarek, uzyskując na mecie rezultat 03:12:52. W biegu wystartowali także: Krzysztof Maciejewski, Czesław Sienkiewicz, Karol Olejniczak, Artur Marek, Piotr Grzempowski, Justyna Olejniczak, Błażej Zimmermann, Karol Mroczkowski, Andrzej Maciejewski, Bogumiła Tanaś, Marian Poczta, Robert Domagała, Paweł Błażutycz, Maciej Sobkowiak, Tomasz Głowacki, Monika Sobkowiak (debiut: 04:14:05), Rafał Sójka, Mariusz Basiński, Dariusz Poczta, Joanna Olejniczak (debiut: 4:43:02), Piotr Tyczyński, Krzysztof Zaradniak, Krzysztof Kasprzak.  

KS Krotosz Krotoszyn
Sekcja biegów długodystansowych