42 km i 195 m. walki z trasą oraz upałem, tak w  jednym zdaniu można podsumować 17 PZU Cracovia Maraton. „Sportowy Kraków 2018”- takim właśnie hasłem reklamuje się stolica Małopolski. W miniony weekend to właśnie sport a przede wszystkim biegi rządziły Krakowem. Nocna dziesiątka, maraton,mini maraton, bieg w szpilkach i z krawatami to tylko niektóre biegi które odbyły się w sobotę i niedzielę.                    

   Przed sobotnim biegiem nocnym na 10 km zapanowała niesamowita atmosfera. Na krakowskim rynku zgasły wszystkie światła , a na sukiennicach i bocznych kamienicach rozpoczął się niesamowity pokaz laserowy, który zachwycił wszystkich. Dzień przed startem wiedzieliśmy co nas czeka następnego dnia. Temperatura 26 stopni w cieniu nie napawała optymizmem.

   Rano nie było niespodzianki - upał.  Tuż przed startem organizator poprosił o ciszę aby maratończycy mogli z głośników usłyszeć dźwięk bijącego serca, który wprowadził biegaczy w niesamowity stan.    Punktualnie o 9.00 rekordowa ilość 5848 ludzi wybiegła na trasę maratonu. Pobiegli przez krakowskie Błonia, a po ich okrążeniu ulicą Konopnickiej i bulwarami wiślanymi dotarli do Tauron Areny, a następnie przez Nową Hutę, aleje Jana Pawła II i Solidarności przybiegli na Stare Miasto i w upale finiszowali na krakowskim rynku.

Najszybszym zawodnikiem krakowskiego maratonu z czasem 2:11:34 został Etiopczyk Berga Birhanu Bekele, któremu zabrakło zaledwie 8 sekund do rekordu trasy. Najlepszym Polakiem był Andrzej Rogiewicz, który z czasem 2:21:27 zajął 7 miejsce. Wśród pań zwyciężyła reprezentantka Mołdawii Lilia Fisikovici uzyskawszy czas 2:31:27. Z ponad dziewiętnastominutową stratą,jako siódma kobieta,linię mety przekroczyła pierwsza Polka - Ewa Jagielska. W Krakowie nie mogło oczywiście zabraknąć zawodników klubu KS KROTOSZ . Bieg w kolejności ukończyli: 

Piotr Grzempowski 3:12:19,

Andrzej Maciejewski 3:46:46,

Rafał Sójka 3:50:48,

Jacek Ratajski 4:32:23.

W biegu wystartował również reprezentant Koźmin Biega ,

Marcin Wojtkowiak 3:45:23

KS Krotosz Krotoszyn
Sekcja biegów długodystansowych